Yüksek Lisans Tezi Hazırlamak Zor Mu?

//Yüksek Lisans Tezi Hazırlamak Zor Mu?

Yüksek lisans tezi hazırlamak isteyen öğrencilerin, okudukları bölümleri mutlaka tam olarak bilgi edinebilecekleri alanlar doğrultusunda değerlendirmeleri gerekiyor. Yüksek lisans tezi hazırlamak zor mu? Tezin hazırlanmasıyla ilgili süreçte planlamanızı iyi bir şekilde yaptığınız ve bilgilerinizi doğru biçimde edindiğiniz taktirde, sentez herhangi bir sorun ortaya çıkarmayacaktır. Lisans tezinin hazırlanmasına yönelik çalışmaların başarılı şekilde gerçekleştirilebilmesi, konunun nasıl seçildiğine ve edinilen bilgilerin ne şekilde değerlendirilebildiğine göre değişiklik gösterir.

Yüksek Lisans Tezi Zor Mu?

Yüksek lisans tezinin hazırlanması son derece zorlayıcı bir süreçtir. Bundan dolayı hiçbir şekilde çok az kaynak belirleyerek onlardan faydalanmak istememeniz gerekiyor. Çok sayıda kaynak belirlemeli, her birinden aynı konu hakkında veya farklı konular hakkında sürekli olarak bilgi almanız büyük bir önem teşkil ediyor. Yüksek lisans tezinde giriş, önsöz, giriş gelişme sonuç bölümleri, kaynakça da dahil olmak üzere tüm bölümler son derece önemlidir. Hiçbir alanda eksiklik bulunmaması için, seçmiş olduğunuz danışmanınızdan her bölümüyle ilgili bilgi edinmelisiniz.

Danışman Yardım Eder Mi?

Danışman seçimiyle ilgili süreç, özellikle ortalama 3 ayda yazılacak olan tezde son derece önemlidir. Hem yardım alabileceğiniz bir kişi olması hem de hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olacak bir kişi olması nedeniyle mutlaka doğrudan profesör seçmeye dikkat etmelisiniz.

Yardımcı doçent seçimi çoğu zaman büyük problemlerin ortaya çıkmasına neden olduğu gibi, öğrencilerin pek çok kez tez düzenlemesine de yol açabiliyor. O an itibariyle en az iki öğrencinin tezleri için danışmanlık yapan bir profesör, hem yardım almanız hem de fikir danışmanız için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Yüksek lisans tezi hazırlamak zor mu? Tezin hazırlanmasının öncesinde mutlaka planlamayı, bilgi edinme sürecini iyi bir şekilde geçirmiş olmak gerekiyor. Araştırmanızı sadece kütüphaneden yapmamalı, pek çok farklı mecradan incelemelerde bulunmanız gerekiyor. Ancak bu sayede istenen sonuçlarla karşılaşabilir, tüm hatalarınızı danışmanınız sayesinde öğrenerek herhangi bir sorun ortaya çıkmaksızın düzeltebilirsiniz. Çok sayıda kaynakçanızın bulunması, seçtiğiniz danışmanın size hatalarınızı belirttiğinde direkt olarak yeni bir kaynaktan faydalanmanızı sağlayacaktır.

 

By |2018-08-26T17:26:53+00:0012 Şubat 2018|Categories: Genel|