Yüksek Lisans Tez

//Yüksek Lisans Tez
Yüksek Lisans Tez2018-08-25T18:22:54+00:00

Yüksek lisans çalışmaları ileri seviyede akademik bilgi, tecrübe ve zaman isteyen çalışmalardır. Yüksek lisans çalışmaları hazırlamadaki en önemli unsur zaman konusudur. Yüksek lisans tezi hazırlayanlar genelde iş ve çalışma koşullarından dolayı tez projelerine gerekli zamanı ayıramamaktadırlar. Bu konuda size destek olmak ve çalışmanızı zamanından önce bitirip tarafınıza yardımcı olmak için profesyonel kadromuzla yanınızdayız.

Yüksek lisans tezlerinde sizlere yardımcı olduğumuz unsurlar;

Tez Konusunun Seçimi;

Bölümünüzle ilgili olarak  tez çalışma konunuzu belirlemede sizlere yardımcı oluyoruz. Tez çalışmanızla ilgili birden fazla konu oluşturup size bildiriyoruz. Tez çalışmanızın konusuyla ilgili olarak danışman hocanızdan onay aldğınız gibi ön çalışma olan (outline) taslak çalışması sürecine geçmiş oluyoruz. Yada tez çalışma konunuzu siz belirlemişseniz ve bu konuda danışman hocanızdan onay aldıysanız. Tez konunuzla birlikte gerekli olan detayları aşağıdaki formu doldurarak tarafımıza iletebilirsiniz. Tez konunuzla ilgili olarak ön çalışma olan (outline) taslak çalışması sürecinde profesyonel kadromuzla yanınızdayız.

Tez Araştırma Metodu ve tez taslağını oluşturma;

Yüksek lisans tez çalışmanızın taslağında bulunan bölümlerden biriside tez çalışmanızı hazırlayacağınız araştırma metodu belirlemedir. (outline)Taslakta kısa ve öz bilgilere yer verilmektedir. Taslakta yer alan kısımlar;

  • Tez çalışmanızın konusu
  • Tez çalışmanızın araştırma metodu
  • Tez çalışmanızın içindekiler kısmı
  • Tez çalışmanızın geçici kaynakça bölümüdür.

Geçici Kaynakça Oluşturma;

Tez çalışmanızda kullanacağınız 1-2 haftalık kaynak taramasıyla oluşturulan ve çalışmanızın içeriğindeki yerli-yabancı kaynakları gösteren  tez taslağınızın son kısmıdır.

Tez Yazma Aşaması;

Tezinizin taslak kısmı tarafınıza gönderdikten sonra sizden geri bildirim beklenir. Geri bildirim olumlu yada olumsuz olabilir. Olumsuz olduğu taktirde taslak tekardan danışman hocanızın istediği şekilde tasarlanır ve bu aşama olumlu oluncaya kadar devam eder. Genellikle yaptığımız tez taslakları ilk seferde kabul edilmektedir. Tez çalışmanızın outline kısmıyla ilgili olarak sizden gelecek geri bildirim sonucu olumlu olması durumunda çalışmanızın yazım aşamasına geçilir. Tez yazımı profesyonel kadromuz tarafından sağlanmakta olup sizin vereceğiniz süreye kadar tamamlanmak üzere hızlı bir şekilde kaynak taraması ve literatür taraması yapılarak titizlikle hazırlanmaktadır.

Tez Yazımı Bittikten Sonraki Süreç;

Tez yazımı sürecinin son aşaması tez yazımı bittikten sonraki süreçte sizden okulunuzun tez yazım formatı istenir ve hazırlanmış olan çalışmanız tez formatınıza göre dizgilenerek son halini alır. Son hali size mail olarak gönderilir. ve sizin yapmanız gereken en son süreçte tez çalışmanızı ciltleyip sunum için hazırlamaktır.

yuksek lisans proje hazirlama

Yüksek Lisans Proje Hazırlama

 Gerek dünya, gerek ise ülkemiz ölçeğinde bakıldığında küresel rekabet koşulları içinde en büyük payı kapan alanlardan bir tanesinin de eğitim olduğu biliniyor. Eskiden, çok değil bundan 35 sene sadece devlet okulları varken, bugün özel okullar devlet okulları ile adeta yarışıyor. Bu da beraberinde çok fazla sayıda insanın yüksek öğrenim eğitimi almasının önünü açıyor ama yine günümüzde koşullar öylesine ağır ki, insanlara sadece lisans diploması yetmiyor ve yüksek lisans eğitimi de almak durumunda kalıyorlar.  Yüksek lisans öğrencilerinin mezun olabilmeleri için ise tezli bir bölümde okuyorlar ise tez ama eğer tezsiz bir bölümde okuyorlar ise proje hazırlama sürecini tamamlamaları gerekiyor. Bugün ister devlet üniversitesi olsun, ister özel üniversite yasal mevzuatlar gereği süreç değişmiyor. İşte bu süreçte kimi zaman tezsiz yüksek lisansa devam edenler aynı anda bir işte çalıştıkları için projeyi hazırlayacak zamanı bulamayıp, bu alanda çalışan merkezlere başvuru yapabiliyorlar.

Süreç Nasıl İlerler? 

Eğer tezsiz yüksek lisans öğrencisi kendisine verilen projeyi bir proje hazırlama merkezine teslim etmek ister ise orada süreç şu şekilde ilerliyor: Öncelikle bu alanda çalışan ülkemizde çok sayıda yer var ve bu merkezlere Google üzerinden bir araştırma yaparak rahatça ulaşmak mümkün. Bu merkezler ile iletişime geçildiğinde onlar öğrenciye bir sipariş formu tarzında form yollayarak ne istediklerini bildirmelerini istiyorlar ve burada öğrenci projenin ne olduğunu, kaç sayfa olacağını, teslim süresini, literatür taraması olup olmayacağı gibi bilgileri bildiriyor. Öğrenci bu bilgileri verdikten ilgili merkez, bu çalışmayı yapabilecek olan personelini belirliyor ve proje için kendi firmasının belirlemiş olduğu fiyat ve diğer koşulları bildiriyor. Kimi zaman öğrenciden kaynakları kendilerinin temin etmesi de istenebiliyor. Eğer şartlar her iki taraf için de uygunsa yapılan sözleşme kurallarına göre (ki bu aşamada her iki tarafı da güvence altına almak için bir sözleşme yapmak gerekiyor) ilgili merkez projeyi hazırlamaya başlıyor ve istenen tarihte öğrenciye ödevi teslim ediyor.

Proje Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

 Proje konusu işin özünde oldukça önemli olan bir kavram ve bazı hususlara ister öğrenci projeyi kendi hazırlasın, ister bir proje hazırlama merkezine hazırlatsın, her iki noktada da konuya oldukça hâkim olması ve işini riske atmaması gerekiyor. Yani proje konusu iyice araştırılmalı ve ondan sonra projeye başlanılması. Bir diğer önemli olan husus, çok iyi bir araştırma yapılmadan projeye başlanmaması ve çok iyi konunun özümsenerek projenin hazırlanması gerektiği. Yani olabildiğine titiz çalışmak gerekiyor.

Eğer projeyi bu alanda çalışan bir merkez hazırlayacak ise o zaman proje hazırlanma aşamalarında mutlaka ara ara ilgili merkezden geri beslemeler istenmeli ve süreç takip edilmeli ki sonradan istenmeyen bir durum yaşanmasın. Bazen bilgi yeterli değildir o yüzden yazılan projenin üniversitede okunan bölümün tez yazım kurallarını içeren kılavuzuna göre hazırlandığından emin olunmalı. Sonuçta üniversitelerin her bir fakültesinin farklı formatları olabiliyor. O yüzden hiçbir nokta göz ardı edilmemeli. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus kullanılan dile dikkat etmeli. Yani resmi bir dil yazılmalı. Yine intihal yani alıntı durumlarına bakılmalı. Mümkün olduğunca intihal yani kopya içeriğe girmediğinden emin olunarak projenin hazırlandığından emin olunmalı.

Proje hazırlanırken heyecana kapılmadan, adım adım gidilmeli. Proje hazırlandıktan sonra da kişi ister kendisi hazırlasın, ister herhangi bir kuruma hazırlatsın, teslim etmeden önce mutlaka son kontrolleri tam olarak yapmalı ve projesinden emin olduktan sonra projesini teslim etmelidir.

TEZ HAZIRLAMA HİZMET TALEBİNDE BULUNUN!