Doktora Tez

//Doktora Tez
Doktora Tez2018-08-25T17:20:36+00:00
doktora tez

Bir doktora tezi yazarken uymanız gereken 7 önemli noktadan bahsederek yazımıza giriş yapmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi, akademik bir tez yazımı için eğitim kurumları ve akademik çevreler tarafından kabul görmüş tez yazım formatları kullanılır. Bu formatlara göre başarılı bir doktora tezi aşağıdaki unsurları içinde barındırmak zorundadır:

 • Konuya uygun başlık
 • Giriş bölümü
 • Özet bölümü
 • İçindekiler bölümü
 • Konu hakkında bilgi veren bölümler
 • Kaynakça
 • Ekler

Doktora Tezi Yazımında Sık Karşılaşılan Problemler

Doktora tezi yazarken en sık karşılaşılan problemlerin başında zaman yönetimi gelir. Yazdığınız teze, tam zamanlı bir iş olarak bakmalısınız ve enerjinizin büyük bir kısmını ona ayırmaya hazır olmalısınız. Öncelikle kendinizi iyi disipline etmelisiniz. Ardından bir zaman çizelgesi hazırlamak faydalı olacaktır. Tezinizi yazacağınız bölümler, hangi bölümlerin ne zaman yazılacağı ve hangi tarihte bitmiş olması gerektiğini kafanızda net bir şekilde oluşturun. Gerekirse, internetten ücretsiz olarak edinebileceğiniz uygulamalardan faydalanın. Unutmayın, tezinizi teslim etme zamanı yaklaştıkça panikleyip her şeyi berbat etmek istemezsiniz.

Öğrencinin akademik tez danışmanı ile arasındaki ilişki de dikkat edilmesi gereken diğer bir unsurdur ve çoğu zaman tez yazımında problemlere yol açar. Başta danışmanınıza ziyarete gittiğinizde, onu çalışma odasında bulamamak sinirlenmenize yol açabilir. Danışmanınızın diğer akademik görevleri neticesi ile sürekli odasında olamaması çok normal bir durumdur fakat ona ihtiyacınız olduğunuzda odasında olmaması sizi rahatsız edecektir. Panik yapmayın ve yardımcı danışmanınıza gitmeyi deneyin. Bu arada danışman hocanızdan bir dahaki görüşmeniz için kesin bir randevu almaya çalışın. Danışmanınızla görüşmelerinizde fikir ayrılığına düşmeniz de olasıdır. Eğer çalışmanız disiplinler arası bir çalışma olup da, iki danışman arasında mekik dokumak zorunda iseniz, birbirleri ile uyuşmayan tavsiyeler vermesi olasıdır. Böyle bir durumda iki danışmanı da dikkatli bir şekilde dinleyin ve objektif olmaya çalışın. Asla yargılamayın ve taraf tutmayın. Akademisyeniniz konunuz hakkında yeterince bilgi sahibi değil ise, siz çalışmanız hakkında göz dağı vermeye çalışabilir. Bilmedikleri alanlarda geri çekilmelerini söylemekten çekinmeyin. Çok nadir durumlarda, tezinizin yazım aşamasında, akademisyeniniz emekli olabilir, tatile çıkabilir ya da bir hastalık ve kaza sonrası işinden ayrılmak zorunda kalabilir. Böyle olağanüstü durumlarda, tezinizin devamı için ne tarz adımlar atmanız gerektiğini okul bölümü yöneticiniz ile görüşün.

Doktora tezlerinin uzunluğu ve yoğunluğu bazen araştırmacılar için omuzlarda taşınması çok zor bir yük haline gelebilir. Motivasyon ve moraliniz sık sık düşebilir. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmalı, melankoliye düştüğünüz her durumda kendinizi yeniden şarj etmeyi öğrenmelisiniz.

Teze başlamak da çoğu zaman büyüyerek bir problem haline gelir. Bu durumda ertelemeyi ertelemek esastır. Unutmayın, atacağınız ilk adım devamında, gerisi çorap söküğü gibi  gelecektir.

Kendinizi yalnız hissetmeyin. Yapılan araştırmalara göre, doktora tezi yazma aşamasındaki öğrenciler kendilerini yalnız ve izole edilmiş hissederler. Kendinizi her yalnız hissettiğinizde, bir arkadaşınızı arayın. Dostlarınızla sosyalleşin, yemeğe çıkın ya da sinemaya gidin. Kalabalık bir sokakta yürüyüş yapmak ya da bir cafede oturup çay içmek bile, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. İşinizin başına döndüğünüzde çok daha motive olmuş bir şekilde çalışmalarınıza devam edeceksiniz.

Kolay Doktora Tezi Yazımı İçin İpuçları

Doktora tezinizin efektif bir şekilde beklentileri karşılaması için, haydi gelin bilinmesi faydalı ip uçlarına bir göz atalım.

 • Öncelikle okuduğunuz okul ve bölüme uygun alanda bir araştırma konusu bulmaya çalışın. Bunun için gerekirse, profesörlerinizden ya da akademik danışmanınızdan yardım talep edin. Unutmayın ki, uygun bir araştırma konusu bulmak, tezinizin yazımında akıcılık açısından sizlere büyük kolaylıklar sağlayacak.
 • Derin düşünün. Araştırma yapacağınız konuyu yüzeysel bir alanda ele almak yerine, daha önce kimsenin probleme bakmadığı şekillerde bakmaya çalışın. Bulduğunuz açık kapılar ve yanlış bilinen gerçekler belki de sizsin araştırmanızda birer mihenk taşı olacak.
 • Giriş bölümünü en son aşamada yazın. Hatta giriş ve sonuç bölümlerini aynı zamanda yazmak, tezin bütünlüğüne ulaşmanız açısından çok büyük fayda sağlayacaktır.
 • Farklı aplikasyonlar kullanın. İnternette pek çok ücretsiz proje yönetim uygulamaları bulunuyor. Bunları indirip akıllı telefonunuzda deneyebilirsiniz. Bu tarz programlarda yapılacak işlerinizi pinleyip, bunlara tarih koyabilir; böylece işlerinizin aksamasının önüne geçmiş olabilirsiniz. Bu tarz programlar, önemli görevlerinizi yapıp yapmadığınızı sizin yerinize kontrol eder. Böylece siz de hem zamandan tasarruf etmiş, hem de işleriniz yarım kaldı mı düşünmekten kurtulmuş olursunuz.
 • Cevaplanmamış soruları hedef alın. Araştırma konunuzla ilgili, her zaman için cevaplanmamış bir soru vardır. Bu soruları görmezden gelmeyi, hatta ört bas etmeyi asla düşünmeyin. Aksine; okuyucunun dikkatini bilinçli olarak bu sorular üzerine çekin. Daha sonraki aşamalarda, başka akademisyenler tarafından daha etraflıca araştırılmaları için, onları doktora tezinizin sonuçlar bölümünde belirterek, tartışmalara açık kapı bırakın. Tezinizin bu cevaplanmamış ve gün yüzüne çıkmamış konulara değinmeden bitmesi, akademik danışmanınızın büyük oranda çalışmanızdan puan kırmasına sebep olacaktır.
 • Her zaman iki kere kontrol edin. Tezinizi yazmaya mecalinizin olmadığı günlerde; tezinizin alıntılar ya da kaynakça gibi bölümlerini kontrol edin. Böylece efor sarf etmeden yine de bir ilerleme kayıt etmiş olacaksınız.
 • Tezin bütününe ilişkin geri bildirim alın. Akademik danışmanınızdan yazdığınız her bölüm için bir yorum yapmasını beklemektense, tezinizin bütünü bittiğinde onun görüşlerine başvurmayı deneyin. Daha sonra, sadece beğenmediği ya da değişmesini önerdiği bölümler üzerinde değişikliklerinizi yapın.
 • Tezinizin ne zaman biteceğinden emin olun. Danışmanınızdan belirsiz bir süreye kıyasla, tezinizin teslim tarihi için kesin bir gün belirtmesini talep edin. Çalışmanızı sonlandırmak için, üç ay mı yoksa altı ay mı vaktiniz var, farkında olun.
 • Danışmanınız için de hazırlanın. Sadece tezinize odaklanmayın. Çalışmanızı teslim ettiğinizde, akademik danışmanınızın kafasında oluşabilecek soru işaretleri için de hazırlıklı olun.
 • Kendi stilinizi oluşturun. Danışmanınızın tavsiye olarak verdiği tüm sözlere uyun ve kurallara dikkat edin. Fakat bunun yanında çalışmanıza kendinizden de bir şeyler katmayı asla unutmayın. Yazım yetenekleriniz olabildiğince başarılı kullanın ki; doktora teziniz etkileyici, çekici ve inandırıcı olsun.
 • Unutmayın ki çok her zaman iyi değildir. Doktora tezinizin başarısı sayfa sayfası ile arttırılamaz. Gereksiz laf kalabalıklarından, fazla abartılmış edebi ifadelerden, konuyu dağıtmaktan ve şairane bir tavırdan uzak durun.
 • Kendinize bir yardımcı bulun. Tez çalışmalarınızı yaparken, öğrenci bir arkadaşınızdan ya da bir meslektaşınızdan size yardım etmesini isteyin. Size destek vermeye gönüllü arkadaşınızla, çalışmanızla ilgili detayları, hedeflerinizi ve düşüncelerinizi paylaşın. Onlardan aldığınız gerçekçi ve ulaşılabilir tavsiyeler neticesinde, çalışmanıza devam edin.
 • Mükemmelliyetçilik peşinde koşmayın. Çalışmanız bir sanat eseri olmak zorunda değil. Mükemmel olmaya çalışmak kadar, sizi yoracak ve hevesinizi kaçıracak bir şey daha yoktur.
 • Kendinize zaman ayırın. Dışarıya çıkın. Temiz havada yürüyüş ya da meditasyon yapın.

Sizin İçin Neler Yapabiliriz?

Tezhazirlama.com ekibi olarak bu zorlu süreçte sizlere ihtiyaç duyduğunuz tüm destekleri sağlamaktayız. Özellikle ilk konu seçimini yapılan doğru alan yazın taraması ile birlikte geçirerek süreci en başından itibaren kontrolümüz altına almayı ve sizin bu zorlu dönemdeki iş yükünüzü minimize etmeyi hedeflemekteyiz. Sizin çalışmanızı koordine etmek üzere belirleyeceğimiz akademisyeniz ile sürekli temas halinde olarak, her tez izleme komitesi için optimum raporları hazırlamanızı sağlamakta ve sizi savunmada başarılı kılmak için tüm koşulları yerine getirmekteyiz.

TEZ HAZIRLAMA HİZMET TALEBİNDE BULUNUN!