Hasan Kalyoncu Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

//Hasan Kalyoncu Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

4 yıllık lisans eğitimi sonrasında yeniden eğitim görmek isteyenler yüksek lisans yapmalıdır. Hasan Kalyoncu Üniversitesi bünyesinde de yüksek lisans ya da diğer adıyla master eğitim programları bulunmaktadır. Hasan Kalyoncu Üniversitesi yüksek lisans programları tezli ve tezsiz olmak üzere ayrılıyor.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi bünyesinde hem sosyal bilimler enstitüsünde hem de fen bilimleri enstitüsünde yüksek lisans programları mevcuttur. Sosyal bilimler enstitüsü kapsamında İktisat İşletme Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uluslararası Ticaret ve Lojistik Klinik Psikoloji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Özel Hukuk Kamu Hukuku bölümlerine yönelik lisansüstü eğitim programları vardır. Üniversitenin fen bilimleri enstitüsünde ise İnşaat Mühendisliği Elektronik – Bilgisayar Mühendisliği Mimarlık İş Sağlığı ve Güvenliği Çevre Bilimleri ve Enerji Yönetimi bölümlerinde lisansüstü eğitim programları vardır. Her bir eğitim programı için ayrı ayrı şartlar yüksek lisans adayında aranır. Üstelik özel bir üniversite olması nedeniyle bu eğitim programlarının eğitim süresince ödenmesi gereken bir ücreti de bulunuyor.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Yüksek Lisans Programlarında Nasıl Şartlar İstiyor?

Yüksek lisans eğitimi almaya karar vermiş bir öğrenci Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ni seçerek bu anlamda kaliteli bir eğitim alabilir. Yüksek lisans eğitimi için gerekli ücretin ödenmesi ve programa dahil olabilmek için gerekli şartların sağlanması üniversitenin istediği kriterlerdir. Gelin şimdi sizlere Hasan Kalyoncu Üniversitesi yüksek lisans eğitimi için adaylardan hangi özellikleri istiyor.

  • Başvuru adayının 4 yıllık bir lisans programından mezun olması gerekiyor.
  • Tezli yüksek lisans eğitimi isteyenlerin son 3 yıl içindeki ALES’lerden birisine girmesi ve en az 55 puan alması gerekiyor.
  • Tezsiz yüksek lisans eğitiminde ALES puanı aranmıyor.
  • ALES’ten alınan puanın %50si ile lisans ortalamasının %50si bir araya getirilerek adayın notu hesaplanıyor. Hesaplanan bu not sıralamasına göre yüksek lisans programlarında katılım sağlanıyor.

Görüldüğü üzere yukarıdaki şartları yerine getirmiş olan bir öğrenci Hasan Kalyoncu Üniversitesi yüksek lisans programları dahilinde eğitimini alabilir. Eğer alan dışı bir yüksek lisans yapacaksanız 1 yıl alana hazırlık amacıyla ekstra eğitim göreceksiniz.

By |2018-07-20T19:41:15+00:0019 Temmuz 2018|Categories: Genel|