Haliç Üniversitesi Doktora Programları

//Haliç Üniversitesi Doktora Programları

Haliç Üniversitesi kurulduğu 1998 yılından beri sürdürdüğü kaliteli ve çağdaş eğitim anlayışıyla hem lisans hem de lisansüstü düzeyinde, öğrenciler tarafından en çok tercih edilen vakıf üniversitelerinden biridir. Sütlüce, Levent ve Şişhane’de bulunan kampüslerinde birçok öğrenciyi hayata hazırlayan Haliç Üniversitesi, Türkiye’nin en köklü devlet üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi garantörlüğünde eğitim vermektedir. İstanbul Üniversitesi hem akademik anlamda destekte bulunarak akademik personel konusunda yardımcı olmakta hem de öğrenciler için çeşitli avantajlar sunmaktadır. Öğrencilerinin %70’i çeşitli oranlarda burs imkanlarından yararlanmakta olan

Haliç Üniversitesi ayrıca son dönemde öğrencilerine İstanbul Üniversitesi’nin kütüphanesindeki bütün imkanlardan faydalanabilme imkanını sunmuştur. Bu yüzden Haliç Üniversitesi’nde lisans veya lisansüstü eğitim olanaklarından faydalanmak isteyenler İstanbul Üniversitesi’nin bu büyük desteğini görmezden gelmemelidir.

Yirmi yıllık deneyimi ve güçlü eğitim kadrosu sayesinde 3 enstitü ve bunlara bağlı 35 alan ile oldukça geniş bir lisansüstü eğitim programı olan Haliç Üniversitesi tezli ve tezsiz yüksek lisans seçenekleriyle birçok kişinin ilk tercihlerinden biri olmaktadır. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü olarak üç ana alana ayrılan lisansüstü eğitim programları altında yer alan işletme, mimarlık ve hemşirelik doktora programlarına başvuru yapmak isteyen adaylar öncelikle Haliç Üniversitesi resmi sitesinden ön başvuru yapmalıdırlar. Mülakat günü adayların yanında bulunması gereken belgeler;

  • İnternet ön başvuru belgesi
  • Nüfus cüzdanı
  • 6 adet fotoğraf
  • Yüksek lisans mezuniyet belgesi ve transkript
  • Lisans mezuniyet belgesi ve transkript
  • ALES sonuç belgesi
  • Yabancı dil sınavı sonuç belgesi
  • Erkek adaylar için askerlik durum belgesidir.

Haliç Üniversitesi doktora programları birbirinden farklı ücretlerdedir. İşletme, mimarlık ya da hemşirelik doktora programlarından birine kesin kayıt yaptıracak öğrenciler peşin ödeme yapmaları halinde %5 indirimden yararlanabilirler. Lisansüstü eğitim programları için de çeşitli burs fırsatları sunan Haliç Üniversitesi’nin bu burslarından yararlanmak isteyenler kesin kayıt yaptırmak istediklerinde burs koşullarını sağladıklarına dair belgelerini mutlaka yanlarında bulundurmalıdırlar.

İşletme Doktora Programı

Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olan İşletme doktora programının eğitim süresi yüksek lisans derecesi olan öğrenciler için en az altı yıl, lisans mezunları için ise en az dokuz yıldır. Eğitim üniversitenin Sütlüce yerleşkesinde yapılmaktadır. Genelde çalışan kişilerin devam ettiği bir doktora programı olduğu için ders saatleri hafta içi 19:00-22:00 arasındadır. İşletme mezunu olmayan kişiler bu alanda doktora yapmak istediklerinde bir yıl sürecek olan Bilimsel Hazırlık Programı’na katılmalıdır.

Mimarlık Doktora Programı

Mimarlık doktora programı Haliç Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak eğitim vermektedir. Yüksek lisansını mimarlık alanında tamamlayan ve eğitimine devam etmek kişilerin tercih edebileceği doktora programı, Haliç Üniversitesi’nin diğer doktora programlarında olduğu gibi alanında uzman akademisyenler tarafından yürütülmektedir. Kişilerin mesleki uzmanlıklarına katkıda bulunmak ya da akademisyenlik hedefi olanların ilerlemesine katkıda bulunmak amacıyla yılda iki kez yapılan başvurular sonucu öğrenci almaktadır.

Hemşirelik Doktora Programı

Eğitimleri Sütlüce yerleşkesinde yapılan hemşirelik doktora programı Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne bağlıdır. Eğitim dili Türkçe olan Hemşirelik doktora programına katılacak öğrenciler lisans veya tezli yüksek lisans mezunu olabilirler. ALES’den ve yabancı dil sınavından gerekli puanları alan adaylar yapılan mülakat sonucu başarılı olmaları durumunda programa kabul edilmektedir. Yüksek lisans mezunları için en az dört yıl süren doktora programı lisans mezunları için daha uzun sürmektedir. Hemşirelik doktora programını başarıyla tamamlayan öğrenciler aldıkları eğitimle daha donanımlı bir şekilde mesleki kariyerlerine devam edebilir veya akademik ilerlemelerini sürdürebilirler.

By |2018-07-27T21:52:53+00:0025 Temmuz 2018|Categories: Genel|