Dokuz Eylül Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

//Dokuz Eylül Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

Çoğu üniversite öğrencisinin, akademik alanda veya iş hayatında kariyer yapmak isteyen insanların akıllarına gelen Yüksek Lisans Programları bu konuda bilgisiz olan insanların başlarını ağrıtmalarından öteye gidemez. Bu yüzden kafanızın içindeki bazı soruları cevaplandırma gereği duyduk. Örnek vermek gerekirse; Yüksek Lisans Programı Nedir? Bana ne gibi getirileri olabilir?  ALES’ e girmek şart mıdır? Dokuz Eylül Üniversitesinde Yüksek Lisans Programları nelerdir? Bu programa kayıt olma koşulları nelerdir? Gibi soruları ve daha fazlasını cevaplandıracağız.

Yüksek Lisans Programı Nedir?

Yüksek Lisans Programı kariyer yapmak isteyen insanların ki bu kariyer akademik alanda da olabilir, iş hayatında da vazgeçilmez bir adımdır. Yüksek lisans programına ALES’ e girme şartı Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında ÖSYM tarafından kaldırılmıştır. Açıklamak gerekirse sınav setresi çekmek istemeyen adaylar Tezsiz Yüksek Lisans Programını tercih edebilirler. Ayrıca akademik hayatta değil de iş hayatında kariyer yapmak isteyen adayların başvurması daha iyi olacaktır çünkü akademik hayata değil de iş hayatına hazırlayan bir programdır. Bu program insanlara nasıl doğru düşüneceğini, bu düşünme işleminde bilimi nasıl kullanıp şekillendireceği öğretilir. Tezli Yüksek Lisans Programında ise ALES şartı aranır ve bilime, sanata ve kültüre dayalı, araştırmayı sevdiren, farklı bakış açılarından bakmanı sağlayan bu programda akademik alanda hız kesmeden yükselebilirsiniz.

Neden Dokuz Eylül Üniversitesi?

Dokuz Eylül Üniversitesi köklü bir geçmişe sahiptir. Bu köklü geçmiş sayesinde toplumun iyileştirilmesindeki ana etkinin bireyi iyileştirmekten geçtiğini savunan Dokuz Eylül Üniversitesi bireyi iyileştirmek için eğitimin şart olduğunu söyler. Kurulduğu günden beridir hızla yayılan üniversite Türkiye’deki seçkin üniversiteler listesine girmeye hak kazanmıştır.  Burada alacağınız eğitim ile bilimsel araştırma yapmayı, doğru sorular sorarak çıkan cevapları sentezlemeyi ve bu sentezlere derin yorumlar yapmayı öğrenirsiniz. İçerisinde barındırdığı Tezli Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans Programları ile eğitim hayatınız kalite görebilecektir. Kurulduğu günden bugüne kadar olan süreçte bilimin yolundan ayrılmayan Dokuz Eylül Üniversitesi son zamanların en sivrilen üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bilimin yolundan ayrılmak istemeyen adaylar için akıllarda tutulması gereken bir üniversitedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Yüksek Lisans Programları Koşulları

 1. Aday kişilerin lisans programlarından mezun olmaları.
 2. ÖSYM tarafından yapılan ALES sınavından gerekli puan türünden en az 55 tam puan almaları.
 3. Lisans Programındaki not ortalamalarını içeren onaylı belge
 4. Anabilim Dalına göre yabancı dil yeterlilik sınavı kalkabilmektedir ancak yabancı dil yeterlilik sınavından en az 100 üzerinden 70 almak zorunluluktur.
 5. Bir adayın bilimsel başarı düzeyi notu, ALES puanının %50si, lisans kademesi not ortalamasının %25i ve mülakat notunun %25inin toplamıdır.
 6. Adayların mülakat notunun en az 65, bilimsel başarı düzey notunun da en az 70 olması gerekir.
 7. Tezsiz Yüksek Lisans için adaylardan ALES şartı aranmaz ancak yabancı dil yeterlilik sınavı puanı aranabilmektedir.
 • Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 • Fen Bilimleri Enstitüsü

Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı

Biyomedikal Teknolojiler Anabilim Dalı

Coğrafi Bilgi Sistemleri Anabilim dalı

Lojistik Mühendisliği Anabilim Dalı

 • Güzel Sanatlar Enstitüsü

Grafik Anasanat Dalı

Heykel Anasanat Dalı

Sahne Sanatları Anasanat Dalı

Tekstil ve Moda Tasarımı Anasanat Dalı

 

 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Biyofizik Anabilim Dalı

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

Hemşirelik Anabilim Dalı

Kardiyopulmoner Fizyoterapi Anabilim Dalı

 • Sosyal Bilimler Enstitüsü

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Anabilim Dalı

Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı

Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı

Özel Hukuk Anabilim Dalı

By |2018-07-17T23:54:35+00:0016 Temmuz 2018|Categories: Genel|