Doktora Tezi Kaç Sayfa Olmalı?

//Doktora Tezi Kaç Sayfa Olmalı?

Öğrenim hayatının sonraki aşamasında doğrudan akademik hayatın devamını etkileyen ve mutlaka yüksek derece önem verilmesi gereken bir kilit dönem noktası olarak doktora tezinin yazılması gerekiyor. Tezin mutlaka ilgili konuya hakim bir şekilde çeşitli bulgular, özetler, öneriler ve hakim olunan bir araştırma bütüncüllüğü ile alınması gerekiyor. Burada doktora tezi kaç sayfa olmalı noktasında, tüm içeriğin ve konuya ilişkin tüm cevapların doğru şekilde ele alınabilmesi ve cevapları yoksa bile izlenebilecek yollarında aktarılması gerekiyor. Bu aşamada sayfa sayısı, konuların dağıtılması ve içeriğine göre değişebilecektir. Önemli olan konudan kopmayarak, birbiri ile bağlantılı şekilde gitmesini sağlamak ve belirli bir sürecin anlatımı sırasında bilginin somut ve bulgular üzerinde kanıtlarla verilebilmesini sağlamaktır.

Bir takım tezlerde yüksek sayfa sayıları baz alınabilir bir bilgi temelde veriliyorken, o bilgiye ait açıklamalar örneklerle ve önerilerle uzatılabilir. Fakat burada bilginin temel ve saf haliyle verilmesi ve yeteri kadar kanıtların bulgularla sağlanabilmesi önemlidir. Kısacası 150-200 sayfalık bir tezde sadece 50 sayfalık bir kısım önemliyse ve diğerleri laf kalabalığıysa bunu 75 sayfa gibi bir sınırda tutmak ve istenileni vermek önemlidir. Sonuç olarak gelişmelere bağlı olarak bir takım çıkarımlar ve önemli detaylar sizin akademik çalışmanız içerisinde bile yer alabilir. Bu yüzden bilginin sözcüklerle dağıtılması yerine onu doğrudan insan zihnine fikir oluşturacak bilinmeyeni öğrenme ve öğrenilenin düşünülmeye sevk eden materyaller ile desteklenmesi gerekir.

Doktora Tezi Yazımlarında Ne Gibi Hususlar Önemlidir?

Bir doktora tezi, diğer tezlere göre daha hassas konuları içerir. İnsanların hayatı ya da günümüzün henüz keşfinin yapılamadığı bir varsayımın bile ortaya konmasında önemli bir noktası olabilmektedir. Buradaki temel süreç doktora tezi kaç sayfa olmalı dışında her birinin ele alınmasıdır. Bu yüzden; Başlık, Özet, İçindekiler, Giriş bölümü, Literatür, Yöntemler, Bulgular, Sonuçlar, Eksik kısımlar, Ana kaynakçalar, Şekiller, Fotoğraflar ve daha fazlası olmalıdır. Bu yüzden tüm bölümlerin birbiri ile paralel bir şekilde belirli bir konu bütünlüğünde gitmesi ve bir başlığın kendi içerisinde vermesi gereken kapsamı en iyi şekilde verebilmesi önemlidir.

By |2018-08-26T17:07:28+00:0028 Temmuz 2018|Categories: Genel|